Hazır Beton Nedir, Nasıl Üretilir?

Hazır beton, beton malzemelerinin bilgisayar sistemi ile istenilen oranda karıştırılmasıyla üretilen betondur. Karıştırma işlemi santralde veya mikserde yapılır ve taze beton olarak tüketiciye teslim edilir.

Betonarme yapılarda, beton açısından sağlıklı sonuçlar alabilmek için hazır  betonun gerek üretim, gerekse döküm aşamalarında dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Hazır Beton Üretimi

 

  • Öncelikle hazır betonda kullanılacak malzemelerin ( çimento, agrega, su, katkı malzemeleri) doğru seçilebilmesi için, kalite ve birbirleri ile uyumunu incelemek üzere laboratuvar deneyleri yapılır.

Yapılması Gereken Deneyler:

1) TS EN 933-1 ELEK ANALİZİ
2) TS EN 933-3 YASSILIK ENDEKSİ DENEYİ
3) TS EN 933-9 METİLEN MAVİSİ DENEYİ
4) TS EN 1097-6 SU EMME DENEYİ
5) TS EN 206-1 İMALAT UYGUNLUK
6) TS EN 12350-2 KIVAM DENEYİ
7) TS EN 12350-6 BİRİM HACİM KÜTLESİ TAYİNİ DENEYİ
8) TS EN 12390-6 YARMADA ÇEKME DENEYİ
9) TS EN 12390-7 ETÜV KURUSU DENEYİ
10) TS EN 1097-6 ÖZGÜL AĞIRLIK DENEYİ
11) TS EN 1744-1 KİMYASAL ANALİZ

 

  • Beton formülü oluşturulur. Bu istenilen dayanım, beton döküm şartları vb. kriterlere göre değişim gösterebilir.

 

  • Bilgisayar sisteminde bu formül tanımlanır ve beton bu formüle göre karıştırılır. Farklı bölmelerde stoklanana beton malzemeleri tartılarak karışımın gerçekleşeceği bölüme aktarılır. Karışım işlemi ile hazır beton üretim süreci tamamlanmış olur.

HAZIR BETON ÜRETİMİ

Atlas Maden olarak kuruluşumuzdan bugüne çalışmalarımızda kalite ve memnuniyeti vizyonumuz edinerek, toplumun kullanımına kazandırdığımız projelerimiz ve çalışmalarımızı; hazır beton sektöründe de devam ettirmek amacıyla, Haziran-2012 tarihinde faal olarak beton üretimine başlamış bulunmaktayız.

2012 model, 130 m3/saat kapasiteli, 3 m3 hacimli, beş ayrı agrega ile üretim yapan sabit beton tesisimiz ve alanında uzman teknik kadromuzun tecrübesiyle; her türlü spesifik beton (havaalan², yol, bina v.s.) üretimi üretebilecek kapasitede bir beton santraline sahibiz.

Tüm üretimlerimiz agrega ve beton laboratuvarı desteği ile yapılmaktadır.

Ayrıca agrega laboratuvarı desteği ile her türlü dolgu malzemesi (temel, alt temel, plantmix v.s.) üretilmektedir.